Czy barszcz Sosnowskiego może zabić?
ODPOWIEDŹ:
Śmiertelne przypadki są bardzo rzadkie. Barszcz sosnowskiego zawiera toksyczne furanokumaryny, które w kontakcie ze skórą – szczególnie przy ekspozycji na słońce – mogą powodować ciężkie oparzenia, blizny, a nawet trwałe uszkodzenia wzroku.
Choć bezpośrednio barszcz rzadko kiedy prowadzi do śmierci, poważne oparzenia mogą skutkować komplikacjami zdrowotnymi, które, jeśli nie zostaną odpowiednio leczone, mogą stanowić zagrożenie dla życia. Dlatego zawsze należy zachować szczególną ostrożność i unikać bezpośredniego kontaktu z tą rośliną.
Do jakich powikłań zdrowotnych może dojść?
-
Wtórne zakażenia bakteryjne
Uszkodzona skóra staje się siedliskiem dla drobnoustrojów, co może prowadzić do cellulitis, ropni, a w skrajnych przypadkach – do sepsy. -
Bliznowacenie i dyschromia
Proces gojenia się ran może skutkować powstawaniem blizn przerostowych, przykurczów oraz trwałych zmian pigmentacyjnych, co w obszarach o dużej ruchomości (np. w okolicach stawów) może ograniczać funkcjonalność. -
Przewlekły stan zapalny
Długotrwała reakcja zapalna w uszkodzonych obszarach może predysponować do rozwoju przewlekłych zmian skórnych, a także zwiększać ryzyko rzadko obserwowanej transformacji nowotworowej, na przykład w postaci raka kolczystokomórkowego.